Het Hipstamatic fenomeen

Hipstamatic Kunsthal

Hipstamatic, de iPhone webapplicatie (app) die je telefoon ‘omtovert’ tot vintage camera is immens populair. Retrofoto’s worden massaal geüpload op social media als Facebook, Flickr en Twitter. Willemijn van Drunen en ik ontwikkelden en produceerden vanuit ons bedrijf museumLAB in sneltrein vaart een kleine voorjaarstentoonstelling over het Hipstamatic fenomeen. 

Het begon eigenlijk allemaal op Facebook: een berichtje aan (oud-NRC) fotograaf Vincent Mentzel en een deal met Emily Ansenk, directeur van de Kunsthal en we konden aan de slag.

facebook hipstamatic

We kozen voor deze app omdat die nu eenmaal het meeste gebruikt wordt door onszelf, fotografen en andere mensen in onze omgeving. De vormgeving van de app zelf met de achterliggende site zit gewoon heel goed in elkaar en het communiceert lekker: Hipstamatic. Ik heb eerst wel research gedaan naar de verschillende iPhone apps en daarover geblogd. Uiteindelijk moest vanwege de vaart bij het maken van de tentoonstelling, er een duidelijke afbakening en titel zijn.

Hipstamatic expo

Uit een Flickr groep met ruim 1.500 iPhone foto’s is een internationale selectie van zestig Hipstamatics gekozen die het retrogevoel van de app verbeelden.  Via social media riepen we mensen op om mee te doen, onder andere een tweet van de iPhoneclub leverde heel veel extra aandacht en deelnemers op. Daarnaast vroegen we bekende fotografen ook om mee te doen.

Vincent Mentzel
Een bijdrage van Vincent Mentzel

De crowdsourced tentoonstelling bevat Hipstamatics van Amsterdam, gemaakt door een Amerikaan en een strand in Florida gefotografeerd door een Nederlander. Hipstamatic toont een blik op de wereld. Vaak met onschuldige onderwerpen passend bij de zuurtjeskleuren en vervaagde pasteltinten waarmee ze in beeld worden gebracht. Soms haast documentair en rauw, vaak met gevoel voor humor.  De Iphonegrapgher fotografeert zijn directe omgeving. Opvallend veel foto’s van natuur, eten, reisfoto’s en straattaferelen wordt online met vrienden gedeeld. De Hipstafari blijkt een reiziger en een levensgenieter, met oog voor details. Het gaat dus om fotografie met een kleine f, waarbij gerenommeerde fotografen en hobbyisten elkaar afwisselen.

NRC Hipstamatic

De tentoonstelling wordt veelvuldig besproken op Facebook, Twitter en in de ‘oude media’ zoals het Parool, NRC, Trouw en het was een van de onderwerpen in Opium TV van de AVRO. Veel mensen laten ons weten dat ze door ons op een idee zijn gebracht en dat de app eraan bijdraagt dat ze anders naar de wereld om zich heen zijn gaan kijken. Hipstamatic kan je leven gewoon net een beetje leuker maken en dat is precies wat de insteek is van ons project. Missie volbracht dus.

Nog tot en met 26 juni 2011 in Kunsthal Rotterdam www.kunsthal.nl

Door FemkeH in Mobile, Mooi
...